mycie DPF Inowrocław

Mycie DPF – Co jaki czas powinno być wykonywane?

Osoby pracujące w branży motoryzacji wiedzą, czy są filtry DPF i jak często powinny być czyszczone. Jednak, są one na tyle ważne, że każdy powinien wiedzieć, jak zachowuje się zapchany filtr DPF i na czym polega mycie DPF Inowrocław. Ten artykuł odpowiada na kilka pytań: Czym jest filtr DPF i jak działa? Co wpływa na jego zapychania? Jak rozpoznać czy filtr jest zapchany? Na czym polega jego mycie? Zapraszamy do lektury.

DPF czyli ważny filtr – Trochę teorii

DPF to urządzenie, które pracuje w naszym samochodzie w możliwie najbardziej zanieczyszczonym środowisku – w układzie wydechowym. Znając ten jeden fakt, już można się domyślić, jak ważne jest jego regularne czyszczenie. Ale pójdźmy dalej. Filtr DPF zbudowany jest z ceramicznego wkładu i obudowy odpornej na wysokie temperatury. Montowany jest w układach wydechowych silników wysokoprężnych i benzynowych, oczyszcza gazy spalinowe z cząstek stałych, w skład których wchodzi głównie niespalony węgiel w formie sadzy, na której zaadsorbowane są inne substancje, zwłaszcza wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne i tlenki metali. Te filtry pomagają nam być bardziej Eko. Stosowanie ich pozwoliło w dużej mierze wyeliminować emisję czarnych spalin charakterystycznych dla pojazdów z silnikami Diesla. Ale gromadzące się w filtrze cząstki powodują jego stopniowe zapychanie i utratę wydajności.

czyszczenie DPF Inowrocław

Jak rozpoznać zapchany DPF?    

Samo środowisko, którym filtry te są montowane nie jest jedynym czynnikiem wpływającym na szybkie zapychanie filtra. Wpływają na to także:

  • sposób jazdy,
  • stan techniczny pojazdu,
  • stosowany olej, paliwo i dodatki do paliwa.

Niestety obserwowane przez kierowców objawy zapchanego DPF są zbieżne. Na przykład: silnik traci moc, ma problemy z utrzymaniem równych obrotów, potrafi się dławić i przechodzić w tryb awaryjny z kodami błędów filtra cząstek stałych P242F lub P2002.

Na czym polega mycie DPF Inowrocław?

Mycie DPF Inowrocław zaczyna się od demontażu i wstępnej organoleptycznej diagnostyki. Następnie do filtra podawane jest sprężone powietrze. Oczyszcza ono wstępnie filtr, lecz przede wszystkim na jego podstawie można określić stan i parametry przepływu filtra. Po tym do obudowy wpływa ciepła woda. Ta z dużym ciśnieniem podaje się dawkę wody, która odrywa i wypłukuje zanieczyszczenia z wnętrza filtra. Następnie wkład jest suszony powietrzem, ochładzany, ostatecznie diagnozowany przez urządzenie i może już być z powrotem zamontowany w samochodzie. Takie czyszczenie DPF Inowrocław jest najskuteczniejsze.